Napájíme VDSL modem Nokia F-010G-B pomocí PoE

Po nedávném zprovoznění remote DSLAMu v obci, kde mám jednu DSL přípojku, se mi podařilo domluvit upgrade na nejvyšší rychlostní profil, který dnes CETIN nabízí. Protože ale u nejvyššího profilu zároveň záleží doslova na každém metru kabelu mezi modemem a DSLAMem (s každým metrem se zvyšuje útlum vedení a snižuje dosažitelná rychlost DSL spojení), nebylo úplně vhodné přesouvat modem o 60 metrů dál do domovního datového rozvaděče. Zároveň jsem ale dospěl k rozhodnutí, že chci napájení modemu zálohovat – a nechci pro něj kupovat samostatnou UPS. Jak tohle všechno skloubit? Řešením je Power over Ethernet!

Pro nejvyšší DSL profil se u nás nabízí zatím jen několik modemů. O2 Smartbox (neumí bridge), Asus DSL-AC87VG (bohužel na něm nefunguje bridge), Zyxel VMG8823 (nemám reference) a několik měsíců byl u 365internet.cz k dostání i modem Nokia F-010G-B (umí i G.fast, a nakonec je ze všech uvedených modemů nejlevnější, ale bohužel už není dostupný).

Pořídil jsem Nokia F-010G-B ještě v době, kdy se koupit dal. Ve správnou chvíli (po migraci na remote DSLAM a VDSL, protože Nokia nepodporuje ADSL) jsem se rozhodl zprovoznit PoE. Jenže – ouha! Zatímco u běžných (vybavenějších) síťových zařízení většinou máte možnost napájet zařízení pomocí PoE přímo, DSL modemy obvykle PoE nepodporují. Alternativou je pořízení vhodného PoE splitteru, do kterého přivedete ethernetový kabel ze switche a z něj vyvedete ethernetový kabel k zapojení do datové zásuvky modemu a k tomu kabel pro napájení.

S Nokií se ovšem objevil zádrhel – zatímco běžné modemy a síťová zařízení používají nejčastěji napájecí napětí 12V s maximálním proudem 1A a tzv. barrel konektor o průměru 2,1 (vnitřní) resp. 5,5 mm (vnější), Nokia (a nejspíš i Alcatel Lucent, od kterého Nokia síťovou divizi odkoupila) používá speciální konektor.

Napájecí konektor na CPE ALU/Nokia
Napájecí konektor na CPE ALU/Nokia

Po intenzivním hledání se mi podařilo najít příspěvek na novozélandském fóru, podle kterého mělo jít o konektor Molex Micro-Fit 43025-0800 a kontakty Molex Micro-Fit 43030-0001. Jak jsem později zjistil, použít lze i kontakty 43030-0007 (liší se pouze balením, 0007 se dodávají v sáčku, 0001 na odstřihávací pásce; existují i další varianty, včetně pozlacených kontaktů – pro zájemce má GME u sebe datasheet).

Molex Micro-Fit 43025-0800
Molex Micro-Fit 43025-0800
Kontakt Molex 43030
Kontakt Molex 43030

Nastalo tedy hledání dodavatele – bohužel se nejedná o běžně dostupné zboží, nakonec jsem uspěl u Farnellu s konektorem (Molex 43025-0800) a u GME s kontakty (Molex 43030-0007).

Ještě bylo třeba vybrat vhodný PoE splitter – šel jsem cestou nejmenšího odporu a vybral TP-Link TL-PoE10R, který má přepínatelné výstupní napětí a podporuje i 12V/1A. To přesně souhlasí se specifikací na zdroji od modemu. Splitter překvapil jen tím, že bez zátěže na napájecím konektoru střídavě každou sekundu zapíná a vypíná napájecí výstup. Při připojení zátěže se tento problém neprojevuje a vše funguje tak, jak má. Splitter má na výstupu napájení  již zmiňovaný barrel konektor. Ke splitteru je pak dodáván i cca. 30 cm kabel, který má na obou stranách barrel konektor. Ten se mi ale nechtělo zbytečně kuchat, takže jsem pořídil další kabel v GESu, na jehož konec jsem nakrimpoval kontakty Molex 43030.

Zbývalo kontakty s nakrimpovaným kabelem vsunout do konektoru – k tomu je vhodné znát rozložení kontaktů na konektoru. To je naštěstí jednoduché, z osmi zdířek jsou zapojené jen dvě, poskytující “+” a “-“. Při pohledu zepředu je zapojení takovéto:

    +---+---+    
+---+---+---+---+
| - |   |   |   |
+---+---+---+---+
| + |   |   |   |
+---+---+---+---+

Následovalo zapojení napájecího konektoru do modemu a první zapnutí. K mému překvapení vše začalo ihned fungovat – switch vidí, že je připojeno PoE zařízení, začne splitter napájet, ten obratem napájí modem. Síť se spojila gigabitovou rychlostí. Switch hlásí odběr cca. 7 W ze 16 W alokovaných, PoE splitter běží v režimu 802.3af.

Délka ethernetového kabelu je cca. 60 metrů. Spojení se zdá být stabilní, modem se nerestartuje. Jestli by toto zapojení zvládlo napájet i G.fast FTTdp jednotku pomocí technologie Reverse power feeding není úplně jasné, ale protože u nás G.fast nemáme, nemusí nás to zatím trápit. 🙂

Pokud vás zajímá nákladová stránka, nebude to hezké počtení. Kombinace více dodavatelů s různým poštovným zvedla cenu řešení o necelých 250 Kč na celkových téměř 700 Kč.

ProduktCena
Molex 43025-0800 (10 ks, Farnell)228,30 Kč vč. poštovného a deseti kontaktů, které zatím nedorazily
Molex 43030-0007 (20 ks, GME)40 Kč + 110 Kč poštovné
Kabel ke splitteru s barrelem (GME, 1 ks)37,90 Kč
PoE splitter TL-PoE10R (CzC)282 Kč
Modem Nokia F-010G-BK nezaplacení 🙂

V případě, že budete chtít pomocí PoE napájet zařízení se standardním kulatým konektorem, budete mít napájení pomocí PoE mnohem jednodušší (a levnější), budete totiž potřebovat jen PoE splitter a UTP patch kabel. Na závěr ještě přidávám fotografii neuměle naaranžovaného modemu s PoE splitterem.

Nokia F-010G-B napájený pomocí PoE
Nokia F-010G-B napájený pomocí PoE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.